Stanisław Wygodzki – pisarz z Będzina

*19.11 (sobota) 2022, g. 17.00
Będzin, al. H. Kołłątaja 24/28
Siedziba fundacji Brama Cukermana

Spotkanie z Izabelą Tumas – Matuszewską w ramach cyklu “SZUL – dom spotkań i nauki”

“Wyszliśmy z kotliny pnąc się w górę. Widok był rozległy. Przed nami leżało miasto, najpiękniejsze miasto świata, pierwsze i ostatnie miasto mego życia.”

 Tak o Będzinie pisał tuż po wojnie pochodzący stąd Stanisław Wygodzki.
Jak potoczyły się losy tego prozaika i poety? 
Jaki Będzin wyłania się z jego opowiadań, powieści i wierszy?
I wreszcie – dlaczego ten bardzo popularny w latach 50. i 60. pisarz jest dziś niemal kompletnie zapomniany?
Na te pytania postara się odpowiedzieć Izabela Tumas-Matuszewska

Stanisław Wygodzki
ur. 13 stycznia 1907, Będzin

zm. 9 maja 1992, Giwatajim (Izrael)
zam. Będzin, ul. Sączewskiego 13 / Giwatajim (Izrael)
prozaik, poeta i krytyk literacki, tłumacz literatury niemieckiej i żydowskiej
W 1926 r. za działalność komunistyczną został wydalony przed maturą z gimnazjum Fürstenberga i skazany na 2 lat więzienia. Jako poeta debiutował w 1928; od 1930 drukował w pismach lewicowych.
Pracował jako urzędnik w hucie „Feniks” w Będzinie. 1 VIII 1943 r. podczas deportacji z getta do obozu zagłady podał sobie, żonie i ukochanej 4-letniej córeczce Ince luminal. Sam jednak przeżył, dlatego też jednym z przewodnich motywów jego poezji jest ból po stracie córki. Przeszedł obozy koncentracyjne Birkenau, Sachsenhausen-Oranienburg i Dachau. W monachijskim szpitalu, gdzie leczył gruźlicę poznał przyszłą żonę, Irenę Beitner. W l. 1947-48 pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie, a w l. 1948-53 w Polskim Radiu jako kierownik literacki. Od 1953 r. zajmował się wyłącznie pracą literacką. W styczniu 1968 musiał wyemigrować do Izraela. W 1969 r. nawiązał współpracę z literacką prasą hebrajską i polskojęzyczną. Wstąpił do Związku Pisarzy Hebrajskich. W 1972 r. otrzymał nagrodę państwową za twórczość o Holokauście. (oprac. A. Ciepał)

Strona Izabeli Tumas-Matuszewskiej o pisarzu na FB: 
https://www.facebook.com/profile.php?id=100077351679037

Izabela Tumas-Matuszewska – z zamiłowania i zawodu: bibliotekarka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Urodzona w Będzinie i przez całe życie związana z tym miastem. Przez kilkanaście lat pracowała w Gimnazjum nr 3, obecnie w Szkole Podstawowej nr 8, dla której w 2019 roku zdobyła 1000 książek w ogólnopolskim konkursie Empiku. Realizuje z uczniami projekty dotyczące Holokaustu i historii Będzina (za jedną z prac uczniowie zdobyli nagrodę główną w międzynarodowym konkursie CyberFair 2007). Od 2020 prowadzi w szkole innowację pedagogiczną dotyczącą Stanisława Wygodzkiego, założyła też fanpejdż autora na Facebooku. Za osiągnięcia dydaktyczne otrzymywała wielokrotnie Nagrodę Prezydenta Miasta.
Współautorka wydanej przez Fundację Brama Cukermana książki Babiniec. Herstoria będzińska o losach dawnych mieszkanek miasta, autorka artykułów o bibliotece i literaturze w prasie fachowej. Od 2009 roku bloguje na stronie bibliotekarka.bedzin.pl. Pasjonatka tańca towarzyskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Ilość miejsc na spotkaniach ograniczona.

Projekt dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Śląskiego