.      

Kobiety jako liderki w podziemiu żydowskim w czasie Zagłady
Spotkanie z Avihu Ronenem

2 grudnia (piątek) 2022, godz. 18.00
Będzin, al. H. Kołłątaja 24/28
Siedziba fundacji Brama Cukermana

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Avihu Ronenem. To będzie wyjątkowe wydarzenie w historii naszego miasta. Przyjeżdża do nas naukowiec, historyk i syn wojowniczki z Będzina – Chajki Klinger. Opowie o matce, ale też o innych działaczkach, bojowniczkach, które zapisały się na kartach historii, ale ich losy są bliżej nieznane. Odbędziemy z Avihu Ronenem trudną, ale potrzebną podróż w głąb historii i będzińskiego getta, i innych miejsc żydowskiej pożogi w Polsce – w głąb świata, który zakończył się latem 1943 roku.

Avihu Ronen jest emerytowanym profesorem Kolegium Akademickiego Tel Hai i Uniwersytetu w Hajfie. Jest drugim synem Chajki Klinger – działaczki Żydowskiej Organizacji Bojowej w Zagłębiu Dąbrowskim.
Ronen jest autorem wielu książek i szeregu artykułów dotyczących żydowskich ruchów młodzieżowych i żydowskiego ruchu oporu podczas Holokaustu. Książka Ronena „Skazana na życie. Pamiętniki i życie Chajki Klinger” (Tel Awiw 2011), została przetłumaczona i wydana w języku polskim przez Żydowski Instytut Historyczny w 2021 roku. Avihu Ronen jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Książkowej Yad Vashem za badania nad Holokaustem. Redagował także angielską i polską wersję pamiętników swojej matki „Pamiętniki Chajki Klinger” („Zagłada Żydów. Materiały studyjne”, 2013).

Avihu przyjeżdża na zaroszenie „Śląskiego Festiwalu Nauki” w Katowicach i tam będzie gościł w niedzielę 4 grudnia.

Spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego na polski.