Hob betuchen! Miej nadzieję! Wspomnienia Dory Reym z czasów Holokaustu

23360
Na fot. Dora i Mirusia Rembiszewskie (wł. Mira Binford)

W tym roku zajęliśmy się tłumaczeniem wspomnień Dory (Reym) Rembiszewskiej. Dora urodziła się w Wyszkowie. Dorastała w Będzinie, tu poznała męża, urodziła córkę, tu przeżyła grozę drugiej wojny światowej. Swoje wojenne wspomnienia spisała dopiero trzydzieści lat po zakończeniu wojny, po angielsku, w Stanach Zjednoczonych. W sposób niezwykle obrazowy opisuje gehennę tamtych dni, ratowanie swojej córki Mirusi, aż wreszcie triumf i radość z przeżycia. To Mirusi dedykowane są jej słowa.

Mirusia, dziś Mira Binford, zgodziła się abyśmy przetłumaczyli i opublikowali wspomnienia jej matki. To jest dla niej bardzo ważna książka, nad która pracuje razem z nami. Mira – jako dziecko ocalałe z Holokaustu – przeżywa trud i strach tamtych wydarzeń po raz wtóry. Robi to dla Was – czytelników.

Książka „Nigdy się nie poddała. Wspomnienia Dory Reym z czasów Holokaustu”
opublikowana zostanie przez fundację Brama Cukermana, opatrzona wstępem Miry Binford oraz komentarzem historycznym dr Aleksandry Namysło.
Promocja publikacji będzie miała miejsce na początku 2019 roku.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wesprzyj nas / Support us

Realizacja naszej misji nie jest możliwa bez wsparcia naszych Przyjaciół. Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne - wesprzyj nas! / Our mission is not possible without the support of our Friends. If you think that what we do is important - support us!