Zapraszamy na wykład w ramach cyklu spotkań “SZUL – dom spotkań i nauki”:
 
 “Będzińscy Cukiermanowie – fundatorzy bóżnicy w świetle badań genealogicznych”.
Autor wykładu Andrzej Ciepał
 
*25 czerwca (sobota), g. 17.00
Będzin, al. H. Kołłątaja 24/28
Siedziba fundacji Brama Cukermana
 

Andrzej Ciepał zaprezentuje historię rodziny Nuchima i Rywki z Zmigrodów małżonków Cukiermanów – fundatorów domu modlitwy w Będzinie przy ul. Kołłątaja, który istnieje od 110 lat. Z pomroków dziejów wydobędzie dalekich przodków fundatora (wśród których był będziński rabin), jak i ogólnie przedstawi jego potomków, rozsianych dziś po niemal całym świecie. Wykład stanowi skrótowe podsumowanie 10 lat pracy autora nad genealogią Cukiermanów (we współpracy z Liolą Fattal ze Szwecji, prawnuczką Cukiermana), podczas której zdarzały się też i sensacyjne odkrycia.
To będzie niezapomniana podróż do przeszłości naszych dawnych sąsiadów, którzy tak bardzo kochali swoje miasteczko Będzin.

*Andrzej Ciepał – emerytowany nauczyciel, przewodnik turystyczny, regionalista i genealog. Od 10 lat działa w fundacji Brama Cukermana w Będzinie. Jest także autorem m.in. monografii “Będzińska nekropolia na Górze Zamkowej” oraz artykułów historycznych w Oficynie Saturnowskiej (Muzeum Saturn w Czeladzi) (gościnnie), Kronice Zagłębia (Internet) i in. Dla społeczności lokalnej bezpłatnie prowadzi spacery historyczne po Będzinie i okolicach.

*Na wydarzenie wstęp jest bezpłatny. *Liczba miejsc ograniczona
*Ewentualne pytania: bramacukermana@gmail.com
 
Projekt “SZUL – dom spotkań i nauki” dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Śląskiego