ur. 15 listopada 1896, Będzin
zm. 3 października 1986, Fort Lauderdele (USA, Floryda)
zam. Będzin, ul. Potockiego 1 / Częstochowa / Nowy Jork, Fort Lauderdale (USA)
malarz dekoracyjny

Artur, nazywany w rodzinie Altusiem, był synem Chila Wienera, budowniczego i właściciela kamienicy w Będzinie na rogu ul. Po­tockiego i Małachowskiego. Od wczesnych lat życia interesował się malarstwem. Ukończył Siedmioklasową Szkołę Handlową w Będzinie. W czasie I wojny światowej studiował w Warszaw­skiej Szkole Rysunkowej (1918/19), a następnie w Wiedniu i na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W 1921 r. wyemigrował do USA i zamieszkał w Nowym Jorku, biorąc udział w wystawach obrazów. 11 V 1927 r. otrzymał oby­watelstwo Stanów Zjednoczonych.

29 XII 1929 r. w Częstochowie poślubił Hindę Szaję, która do USA przybyła w maju 1930. W 1931 r. urodził się syn Charles (ma 3 córki mieszkające w USA i Izraelu).

Podczas wizyt u rodziny w Będzinie namalował polichromię w domu modlitwy Mizrachi (prawdopodobnie na wzór Wielkiej Synagogi) i być może także kino-teatrze „Nowości”. Oba te obiekty znajdują się w dawnej kamienicy Wienerów. Jego natura­listyczne malarstwo ma charakter dekoracyjny.

Był także członkiem drużyny gimnastycznej będzińskiego „Hako­achu” oraz opiekunem sekcji bokserskiej. W Nowym Jorku wszedł do zarządu Hakoah Athletic Club.