ur. 12 marca 1929, Będzin
zm. 21 stycznia 2007, USA
zam. Będzin, ul. Modrzejowska 60 / Kansas City (USA)
świadek historii

Szlama był synem Chaima Dawida Posmantiera – właściciela ko­szernego sklepu mięsnego. Ukończył szkołę publiczną oraz che­der i jesziwę. Podczas wojny potajemnie uczył się u prywatnego nauczyciela i rabina.

Kiedy Szlomo został wyzwolony przez Rosjan z obozu pracy Waldenburg (Wałbrzych), był jednym z najmłodszych ocalałych będzińskich Żydów. W Będzinie dowiedział się o śmierci matki w Auschwitz. Po czterech latach pobytu w obozie uchodźców z walizką pełną książek wyjechał do USA (Kansas City). Praco­wał jako spawacz dla Koch Refrigeration (chłodnictwo), a później jako przedstawiciel handlowy w firmie biżuteryjnej. W 1957 r. odwiedził braci we Francji i Izraelu. W Izraelu poślubił Ann (Chanę) Finkelsztajn, która w ukryciu przeżyła Zagładę. Dwa lata później w Kansas City urodziła się ich córka, Tobah (dr H. Giselle Wildman).

Był aktywnym członkiem B’nai B’rith (wspieranie społeczności żydowskich na świecie) i ustanowił fundusz dla dzieci w Kongre­gacji Beth Shalom.

Jest jednym z bohaterów książki From the Heart: Life Before and After the Holocaust, przedstawiającej sylwetki 52 mieszkańców Kansas City, którzy przeżyli Holokaust.