ur. 5 grudnia 1909, Zawiercie
zam. Zawiercie / Niwka / Frankfurt n. Menem / Berlin / Warszawa / Będzin / Niemcy / Paryż / Izrael
zm. 11 kwietnia 2000, Kfar Saba (Izrael)
reżyser, aktor, pisarz, redaktor, zecer

Szmuel Zajnwel był synem tkacza i hafciarki. Po śmierci ojca trzylatkiem zaopiekował się dziadek z Niwki k. Sosnowca, który w 1919 r. zabrał go do Frankfurtu n. Menem. Gdy w r. 1925/26 chodził do szkoły rzemieślniczej zapisał się do organizacji mło­dzieżowej Blau-Weiß („Niebiesko-Biali”) i partii Poalej Syjon. Pomógł założyć trupę teatralną, wystawiającą sztuki w jidysz. Przy wydawaniu tygodnika „Di naje cejt” musiał nauczyć się ze­cerstwa.

W 1927 r. został zaproszony do Yidischen Theater-Studie w Berli­nie. Pracował w drukarni Scholemów. W 1933 r. po podpaleniu Reichstagu uciekł do Warszawy; w okolicach Otwocka wystawiał antyhitlerowskie sztuki. Wróciwszy do matki do Zagłębia rozpo­czął współpracę z będzińskim stowarzyszeniem „Muze” oraz so­snowiecką grupą teatralną „Lire”; pisał m.in. teksty kabaretowe. Po wybuchu wojny przebywał w będzińskim getcie.

Od 13 maja 1941 do kwietnia 1945 r. przeszedł 12 obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Wyzwolony został w Bergen-Belsen, gdzie do 1947 r. przebywał obozie dla dipisów. Tam założył teatr „Kazet”, z którym udał się na występy do Belgii i Francji. Po jego rozpadzie podjął pracę zecera w Paryżu. W 1962 r. wyemigrował do Izraela i pracował w drukarni Achwa w Jerozolimie. Opubliko­wał kilka książek.