ur. 28 sierpnia 1918
zm. 19 lutego 2010 (91 lat), USA
zam. Będzin, pl. 3 Maja 7 / USA
ocalały z Holocaustu biznesmen amerykański

Wowek Ehrlich był miłym, zawsze uśmiechniętym wiecznym optymistą, syjonistą i miłośnikiem jidysz. Na początku wojny handlował w całej Polsce na rowerze, pomagając rodzicom, któ­rzy uciekli w głąb kraju. Był jednym z niewielu ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau (zarejestrowany 2 VIII 1943). Wyzwolony został 23 IV 1945 r. w Stamsried w Bawarii.

W listopadzie 1946 r. poślubił będziniankę, Hankę Granek, z któ­rą 5 lat później wyemigrował do USA (ostatnio mieszkali w Mar­gate City). Tu został biznesmenem – założył farmę, a później sklep z kryształami.

Jego nazwisko figuruje wśród donatorów trzech amerykańskich synagog dla imigrantów. Pracował w zarządzie Jewish Farmers Congregation w McKee City, był członkiem założycielem Mu­zeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz członkiem Światowego Towarzystwa Bendin-Sosnowicer.

Grał na kilku instrumentach, m.in. na flecie i piccolo. Miał dwóch synów: Harolda i Isaaka. Pochowany jest na Rodef Sholom Ce­metery w Cardiff (hrabstwo Atlantic w stanie New Jersey).

Jego sylwetkę w 2007 r. przedstawiła Maryann McLoughlin w swej książce „Holocaust Survivors of South Jersey: Portraits of Resilience”.