czerwiec babiniec
WARSZTATY, SPOTKANIA, OPROWADZANIA PO ŻYDOWSKIM BĘDZINIE – Czerwiec 2019

Zapraszamy do Babińca – przestrzeni twórczej dla kobiet w dawnym żydowskim domu modlitwy – Bramie Cukermana w Będzinie.

Wszystkie warsztaty poświęcone są kobiecym bohaterkom – wybranym żydowskim mieszkankom Będzina czyli Chajce Klinger, Dorze Reym, Dorze Diamant, Racheli Olewski (Zelmanowicz), Helenie Warszawskiej, Cyrli Szajn, odwołują się do nich bezpośrednio lub używając metafory, refleksji twórczej korzystając z medium sztuki współczesnej i sztuk wizualnych. Te najbliższe z Patrycją Dołowy koncentrują się na tworzeniu biogramów herstorycznych. Ogólnie koncepcje pracy warsztatowej wymyślamy wspólnie wraz z zaproszonymi artystkami.

Dla zapisanych uczestniczek poza udziałem w warsztatach zapewniamy materiały do pracy warsztatowej, oprowadzania i posiłki (obiady lub kolacje) bezpłatnie zgodnie z poniższym harmonogramem.Prosimy o zapisywanie się na warsztaty ze wskazaniem, który blok pod adresem: iza.grauman@gmail.com

SPOTKANIE I WARSZTATY Z NATALIĄ ROMIK
03.06.2019

17:00 – 19:00 Brama Cukermana/Natalia Romik – prezentacja artystki, wprowadzenie do warsztatów o niewidzialnej architekturze żydowskiej i kryjówkach dedykowane biografii Chajki Klinger.

Dr Natalia Romik – Absolwentka nauk politycznych, designerka, artystka, członkini SARP. Uzyskała tytuł doktora na Bartlett School of Architecture UCL – tytuł pracy: „Pożydowska architektura nie-pamięci w dawnych sztetlach”. Stypendystka London Arts and Humanities Partnership na program doktorancki. Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury oraz po-żydowska architektura pamięci, które zrealizowała m.in. w projektach: „Stardust” w ramach festiwalu „The Knot” w Warszawie i Berlinie, performance „Predator”, instalacja „RUMB” w Krakowie, performance „What Makes You Horny and Itchy in Architecture?” na festiwalu „PARADE. Critical Practice” w Londynie, „Nomadyczne Archiwum Sztetla” czy „Dreamcatcher – mobilna sauna” podczas dwóch edycji Roskilde Festival w Danii. Stypendystka programów naukowych, m.in. Stypendium Ministra Kultury 2012 na projekt „Żydowska architektura (nie)pamięci na Śląsku”. W ramach pracowni Nizio Design (od 2007 do 2014) – konsultantka m.in. designu ekspozycji stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Galerii XIX w., współautorka rewitalizacji synagogi w Chmielniku oraz projektu laboratoriów Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Kuratorka (wraz z Justyną Koszarską-Szulc) wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca 1968” w POLIN. Członkini architektonicznego kolektywu SENNA.

WARSZTATY BIOGRAFICZNE Z PATRYCJĄ DOŁOWY
07.06-09.06.2019

7.06.
17:00 – 19:00 Brama Cukermana/Patrycja Dołowy – warsztaty biograficzne

8.06.
11:00 – 13:00 Żydowski Będzin, oprowadzanie – Andrzej Ciepał, zbiórka pod “Bramą Cukermana” od ul.Kołłątaja

13:15 – 14:15 Wspólny obiad dla uczestniczek/ów spaceru i warsztatów w Restauracji Staromiejskiej

14:45 – 17:45 Brama Cukermana/Patrycja Dołowy – warsztaty biograficzne

9.06
10:00 – 13:00 Brama Cukermana/Patrycja Dołowy – warsztaty biograficzne i spacer tematyczny

Patrycja Dołowy (ur. 1978) – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Autorka książki Wrócę, kiedy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (2019, wyd. Czarne) i bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała. Współautorka książek: Miasto oczami kobiet (z Justyną Biernacką), 25 rozmów na 25-lecie, Przecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych (m.in. Wanda, z Sylwią Chutnik, Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza). Stale współpracuje z reżyserem Pawłem Passinim. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z AGĄ SZREDER

16.06-19.06.2019

Poświęcone będą najprawdopodobniej wszystkim bohaterkom – żydowskim mieszkankom Będzina czyli Chajce Klinger, Dorze Reym, Dorze Diamant, Racheli Olewski (Zelmanowicz), Helenie Warszawskiej, Cyrli Szajn i będziecie mogły wybrać swoje ulubione :).

16.06
11:00 – 13:00 Brama Cukermana/Aga Szreder – warsztaty artystyczne

13:15 – 14:15 Wspólny obiad dla uczestniczek/ów warsztatów w Restauracji Staromiejskiej

15:00 – 16:00 Brama Cukermana/Aga Szreder – warsztaty artystyczne – spacer tematyczny

17.06
17:00 – 19:00 Brama Cukermana/Aga Szreder – warsztaty artystyczne

18.06
17:00 – 19:00 Brama Cukermana/Aga Szreder – warsztaty artystyczne

19.06
17:00 – 19:00 Brama Cukermana/Aga Szreder – warsztaty artystyczne

19:30 – 20:30 Wspólna kolacja dla uczestników warsztatów, grupa Agi

Aga Szreder – artystka wizualna o sobie: “Chyba najtrudniejszą rzeczą jest przedstawienie samej siebie. Z góry więc przepraszam za nieporadność tego tekstu.Jestem artystką wizualną. Najlepiej odnajduję się w szeroko rozumianym medium rzeźbiarskim. Interesują mnie działania wspólne, wspólnotowe, społeczne, odbywające się w przestrzeni publicznej, prowokujące i działające na przypadkowego odbiorcę. Wierzę w sztukę jako narzędzie mające wpływ na rzeczywistość oraz jej moc zmieniania świata. Sztuka jest dla mnie czymś na kształt czarodziejskiej różdżki. Wiąże się przez to z dużą odpowiedzialnością; skoro ma moc sprawczą nie należy używać jej przeciw komuś. Powinna być narzędziem do opowiadania i transformowania. Powinna upodmiotawiać każdą i każdego; niezależnie skąd pochodzi, jaką religię wyznaje, jaki ma kolor skóry, do jakiego gatunku należy. Powinna być wkluczająca i otwarta na każdą osobę, która chce jej używać. Powinna być maksymalnie równościowa. Mocno pozdrawiam i zapraszam do wspólnie spędzonego czasu.”

WARSZTATY Z ALICJĄ WYSOCKĄ/ALFA OMEGI
27.06. – 30.06

Warsztaty na pewno będą wykorzystywały formy rękodzielnicze być może odwołujące się do mody/elementów ubioru, ale to okaże się podczas pierwszego spotkania. Zapraszamy, na pewno będzie to wspaniale spędzony czas.

27.06
17:00 – 19:00
Prezentacja artystki, rozmowa, wprowadzenie do warsztatów

28.06
15:00 – 17:00 Spacer tematyczny
17:30 Podwieczorek
18:00 – 20:00 Warsztaty

29.06
10:00 – 13:00 Warsztaty
13:15 – 14.15 Obiad
14:30 – 15.30 Warsztaty

30.06
10:00 – 13:00 Warsztaty

Alicja Wysocka studiowała na ASP w Krakowie, w School of Design and Crafts w Göteborgu oraz na Vrije Uniwersytecie w Brukseli. Obroniła dyplom na ASP w Poznaniu, z aneksem u Mirosława Bałki.
Ukończyła studia na wydziale Kognitywistyka oraz Filozofia Umysłu na Uniwersytecie JP2 w Krakowie. (Jest to dziedzina nauki zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, próbująca wyjaśniać procesy myślowe). Obecnie studentka prestiżowej Städelschule we Frankfurcie nad Menem w
klasie Haegue Yang. Działa pod nazwą Alfa Omegi, zapraszając do kolaboracji nie tylko artystów, ale przede wszystkim twórców rękodzieła, architektów, specjalistów różnych dziedzin oraz różne społeczności.
Alfa Omegi podejmuje zagadnienia kolaboracji, rękodzieła, lokalności i lojalności, kwestionuje pojęcie autorytetu i autorstwa. Alfa Omegi to gra z marką i autorstwem, inicjowanie sytuacji, zawieranie sojuszy.Nazwa Alfa Omegi, nawiązuje między innymi do Warsztatów Omega założonych na początku XX wieku w Londynie , będących połączeniem sztuk użytkowych i pięknych; grupy opartej na pracy kolektywnej, łączącej artystów, projektantów i pisarzy, a także od zwrotu “być jak alfa i omega”, czym Alfa Omegi zdecydowanie nie jest.
Brała udział w licznych warsztatach, oraz kolaboracjach artystycznych (m.in z Pauliną Ołowską oraz Joanna Rajkowską) oraz edukacyjnych, m.in prowadziła warsztaty w ramach wydarzenia “Krzyk Mody” dla studentek z Katedry Mody na ASP w Warszawie. Prowadziła warsztaty z niepełnosprawnymi umysłowo w ośrodku w Smoleniu. Współpracowała przy organizacji wystaw m.in. w MoMA w Nowym Jorku czy Kunsthalle Basel w Szwajcarii. Współpracowała z Fundacją Bęc Zmiana oraz Notesem na 6 tygodni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystka miasta Warszawa.
Cooperative Spółdzielnia Ushirika, społeczno-artystyczny projekt realizowany przez Alicję oraz społeczność slamsu Mathare w Nairobi w Kenii, rozpoczęła swoją działalność 23 stycznia 2017 roku.
Projekt jest realizowany dzięki pomocy i wsparciu Fundacji Razem Pamoja: www.ushirika.pl

Przewidujemy także zajęcia warsztatowe dla dzieci – do ustalenia z uczestniczkami jeśli będzie zapotrzebowanie dla waszych pociech to zrobimy specjalne zajęcia!

Babiniec – mieszkanki, artystki, animatorki to projekt, który dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Kultury. Projekt dofinansowano przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

 
Wszystkie warsztaty są bezpłatne