ur. 10 maja 1885, Chełm
zm. 1943, obóz Blechhammer k. Kędzierzyna
zam. Będzin
zasłużony nauczyciel i dyrektor szkół będzińskich
Według księgi metrykalnej urodził się jako Szyja Rapoport (w dokumentach występuje także jako Jehoszua i Jozue). Jego narodziny zarejestrowano dopiero w 1888 r., gdy rodzice wzięli ślub.
W okresie międzywojennym był kierownikiem dwuklasowej szkoły powszechnej nr 2 przy ul. Modrzejowskiej. W 1917 r. został kierownikiem skomasowanej przez niemieckie władze okupacyjne żydowskiej koedukacyjnej siedmioklasowej szkoły miejskiej. Gdy pod koniec lat dwudziestych XX w. szkoły podstawowe zostały podzielone na męskie i żeńskie Rapaport został kierownikiem szkoły dla żydowskich chłopców. 21 IX 1930 r. Siedmioklasowa Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza otrzymała nowy budynek przy ul. Krakowskiej (ob. Gimnazjum nr 3). Szkoła znana była m.in. z własnej orkiestry uczniowskiej. Od 1935 r. należał do ogniska będzińskiego ZNP.
Prawdopodobnie zmarł w obozie pracy Blechhammer. Z całej rodziny z zagłady uratował się syn Stanisław (Salomon), który wyemigrował do Palestyny oraz synowa (żona Aharona) – Fania.
19 VIII 2008 r. w ramach Światowego Zlotu Żydów Będzińskich w szkole przy ul. Krakowskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność żydowskiej szkoły i jej pierwszego dyrektora.