**„Ta książka manifestuje niezgodę na logikę Zagłady”. (prof. Jacek Leociak)
**„Ta ważna książka to akt niezgody na niepamięć – tak jakby jej bohaterowie mówili nie tylko nie damy się wysiedlić, ale też: nie damy się zapomnieć”. (dr Maria Ferenc)
Zapraszamy na promocją naszej najnowszej książki „Nie damy się wysiedlić”. Bojowniczki i bojownicy żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu.
ZAGŁĘBIOWSKA MEDIATEKA
16 stycznia (wtorek), godz. 18.00
ul. Kościelna 11, Sosnowiec
Ta publikacja to obszerny i jedyny leksykon, jaki do tej pory został opracowany, przedstawiająca losy dziewczyn i chłopców odpowiedzialnych za organizację i działanie żydowskiego ruch oporu w Zagłębiu Dąbrowskim. Książka jest wynikiem działań Fundacji Brama Cukermana, która razem z innymi instytucjami i organizacjami podjęła w 2023 r. starania o upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji getta w Będzinie-Kamionce i Sosnowcu-Środuli. W książce przywołane zostały imiona i nazwiska 170 bojowniczek i bojowników z gett w Będzinie i Sosnowcu. Wszyscy oni – na różne sposoby – czynnie przeciwstawiali się hitlerowcom i ich planom Zagłady. Czasem był to zbrojny opór, innym razem organizacja ucieczki, ukrycie się lub pomoc w ratowaniu innych.
Autorzy książki starali się oddać sprawiedliwość i pamięć wszystkim bohaterkom i bohaterom, sięgając do wszelkich dostępnych w tym momencie źródeł. Należy mieć jednak świadomość, że publikacja obrazuje jedynie aktualny stan wiedzy.
Wiemy, że około osiemdziesięciu spośród osób wymienionych w książce zginęło w trakcie Zagłady. Około sześćdziesięciorgu bohaterom udało się ocaleć i wyjechać z Polski – ci zostawili obszerne archiwum w postaci wspomnień oraz relacji. Losu około trzydziestu ludzi nie udało nam się jak dotąd ustalić.
**Książkę rozpoczynamy – wcześniej opublikowanym jedynie w „Pinkas Zablembie” (1972r.) – dramatycznym wierszem autorstwa Barucha Gaftka, który był jednym z główych liderów zagłębiowskiego ruchu oporu:
„Dajcie mi przestrzeń
Nade mną zamknięte oblężenie
Bez wyjścia, bez wejścia
A nad wszystkim – strażnicze oko”
(pierwsza zwrotka, tłum. z hebr. Klaudia Kwiecińska)
**Książka „Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu” pod redakcją Tomka Grząślewicza i Karoliny Jakoweńko
**Autorzy tekstów: Tomek Grząślewicz, Aleksandra Namysło, Andrzej Ciepał, Avihu Ronen.
Wydawca: Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej & Fundacja Brama Cukermana
**Książka jest w języku polskim i angielskim.
**Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.
**Za wparcie i współpracę dziękujemy: Dovovi Pnini, Henriemu Lustigerowi-Thalerowi, Avihu Ronenowi, Marii Ferenc, Jackowi Leociakowi, Pawłowi Dudzie, Martynie Grądzkiej-Rejak oraz Uriemu Meislemanowi.
**Podczas spotkania będzie można zakupić książkę.
on-line: https://bs.katowice.pl/nie-damy-sie-wysiedlic/
ORGANIZATORZY SPOTKANIA: Zagłębiowska Mediateka, Fundacja Brama Cukermana, Biblioteka Śląska