ur. 28 lipca 1879, Zawichost
zg. 1943, Niemcy
zam. Kielce / Będzin, ul. Sączewskiego 23 / Lwów / Warszawa
przemysłowiec, darczyńca, działacz społeczny, syjonista
Na początku XX w. wraz z żoną Heleną z Kromołowa zamieszkał w Będzinie i pracował jako księgowy w browarze Tropauera w Grodźcu. Gdy dorobił się na sklepie z meblami sprzedawanymi na długoterminowy kredyt wybudował dwa browary, a po I wojnie kupił fabrykę w Królewskiej Hucie. W 1923 r. odkupił i zmodernizował upadającą Będzińską Fabrykę Cynku. W 1924 przekształcono ją w spółkę akcyjną Polskie Zakłady Przemysłu Cynkowego, która stała się jedną z największych cynkowni w Polsce.
Działał w Stowarzyszeniu Dobroczynności, był m.in. wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej (1927-30), prezesem gminy żydowskiej, klubu sportowego „Hakoach” i Komitetu Niesienia Pomocy Wysiedleńcom. W 1929 r. wybudował gmach dla gimnazjum Jawne, które otrzymało imię Szymonostwa Fürstenbergów.
Tuż po wybuchu II wojny światowej Fürstenbergowie wyjechali do Lwowa, ale obawiając się Sowietów w 1941 r. uciekli do Warszawy. Stamtąd z fałszywymi paszportami trafili do obozu dla cudzoziemców w Bergen-Belsen, skąd Niemcy wywieźli ich w nieznane miejsce na zagładę.