Ślady pamięci
Cykl warsztatów z Patrycją Dołowy.

29 września, 6 października, 13 października i 20 października (wtorki) godz. 18:00 – 20:00 (ZOOM)

Ludzkość potrzebuje opowieści, by przetrwać. Od zawsze ludzie opowiadają historie. W czasach zarazy, w okopach, kryjówkach, odciętej od świata chacie w ciężką zimę. Opowiada się je, by rozwiać lęki, przepłakać to, co trudne, obśmiać, co nieuleczalne, przeżyć niewyobrażalne. Dzisiejsza rzeczywistość, w której jesteśmy jednocześnie osobno i razem, jest doskonałym pretekstem do opowieści. Jak jednak pracować z pamięcią? Jak snuć opowieść, która nie pasuje, odstaje albo wydaje się zbyt błaha? Jak znaleźć słowa dla tego, co przemilczane?

Zapraszamy na cykl warsztatów on-line z Patrycją Dołowy. Autorka, opierająca swoją twórczość na tworzeniu przestrzeni do słuchania i opowiadania historii, mówi, że każda opowieść, by zaistnieć, przede wszystkim potrzebuje zostać wysłuchana. Pracuje z trudną pamięcią, przeprowadziła dziesiątki wywiadów ze świadkami historii, wysłuchała setki opowieści. Interesują ją zwłaszcza te, które nie mieszczą się na pomnikach. Czasem powierzanych historii nie da się zapisać – są zbyt ulotne, urywkowe, ale dla nich też można znaleźć miejsce.

Warsztaty oparte są na praktyce pracy z pamięcią, polegającą na wsłuchiwaniu się w różne głosy i różne historie i dawanie im uwagi. Będziemy pracować z historiami i śladami, tworząc dla nich nowe rejestracje. Na kanwie indywidualnych historii uczestnicy projektu przygotują wspólną publikację tekstowo-wizualną.

Warsztaty będą składać się z 4 spotkań w zamkniętej grupie na platformie ZOOM.

Daty warsztatów: 29 września, 6 października, 13 października i 20 października (wtorki) godz. 18:00 – 20:00.

Koszt wszystkich 4 spotkań 100 zł od osoby, płatne w postaci cegiełki na rzecz Fundacji Brama Cukermana, z dopiskiem: darowizna.

Nr konta bankowego: PL17 2490 0005 0000 4500 6344 9130 (Alior Bank SA)

Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy: bramacukermana@gmail.com, tel. 511 016 322

W zgłoszeniu prosimy o napisanie kilku słów o sobie, dlaczego chcecie uczestniczyć w warsztatach.

W grafice wykorzystano rysunek Kasi O. Petersen

O prowadzącej:
dr Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Prowadzi  warsztaty z różnymi grupami odbiorców. Autorka książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (Czarne 2019), bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała. Współautorka książek, m.in.  Przecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (m.in. Wanda, z Sylwią Chutnik, Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza) oraz performansów. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts,  stypendystka TARBUT Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha, nagrody Warszawska Premiera Literacka za książkę sierpnia 2019, wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt.

Projekt jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci