Projekt: Retrospekcje. SPOTKANIE PIERWSZE

PROJEKT RETROSPEKCJA_1000px

W grafice wykorzystano fotografię autorstwa Izabeli Tumas.


PROJEKT: RETROSPEKCJE

Projekt: RETROSPEKCJE to cykl spotkań z żydowską historią Będzina i innych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Pretekstem do powrotu w przeszłość będą fakty, obiekty, artefakty, zapisy literackie, świadectwa związane z dziejami i kulturą tej społeczności w regionie. Celem spotkań jest przywołanie pamięci o tym co minione, zapomniane, nieznane z naszej wspólnej historii.

SPOTKANIE PIERWSZE:  7 września 2017 r.

…padli w walce o wolność i godność narodu żydowskiego o niepodległą Polskę i wolność całej ludzkości….
Tablica ku pamięci żydowskiego ruchu oporu w getcie będzińskim.

Tego dnia spróbujemy odpowiedzieć na pytania jaka historia stoi za jej powstaniem, kto był inicjatorem jej zamieszczenia i kiedy znalazła się na budynku przy ul Podsiadły 24.
Opowiemy również o Żydowskiej Komisji Historycznej w Katowicach i roli jaką odegrała w dokumentowaniu zbrodni nazistowskich na terenie Będzina oraz zachowaniu pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta.

Spotkanie poprowadzą członkowie fundacji Brama Cukermana, prelekcję wygłosi dr Aleksandra Namysło, spotkanie wzbogacone zostanie pokazem fragmentów filmu z ostatnim świadkiem tragicznych wydarzeń z sierpnia 1943 r.

Data: 7 września 2017 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: Będzin, ul. Podsiadły 24

Organizator: Fundacja Brama Cukermana
Partner: Towarzystwo Przyjaciół Będzina

Dodatkowe informacje: bramacukermana@gmail.com
Zapraszamy!

 

Wesprzyj nas / Support us

Realizacja naszej misji nie jest możliwa bez wsparcia naszych Przyjaciół. Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne - wesprzyj nas! / Our mission is not possible without the support of our Friends. If you think that what we do is important - support us!