Nie damy się wysiedlić
Spotkanie w ramach cyklu wydarzeń Ślady Zagłębiowskich Żydów organizowanego przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu

16 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 17.00
Będzin, ul. Rutki Laskier 24  

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące wystawę Nie damy się wysiedlić przygotowaną z okazji 80. rocznicy likwidacji getta w Będzinie. Posłuchamy o dziejach jednego miejsca, domu, który dzisiaj znajduje się przy ul. Rutki Laksier 24. Ten niepozorny budynek zapisał się w historii jako miejsce ukrywania się, walki, śmierci, więzienia i upamiętnienia. Absolutnie wyjątkowa historia tego miejsca ciągnie się od 1943 roku, aż do teraz. Podczas wykładu wysłuchamy jej, a także relacji ostatniego świadka wydarzeń, które miały tam miejsce w czasie funkcjonowanie getta, ale również w roku 1947, kiedy na domu zamocowano tablicę pamiątkową widniejąca tam do dzisiaj.

Być może jest to również miejsce, z którego w dniu 17 sierpnia 1943 roku wysłano „ostatni list” z będzińskiego getta autorstwa poległych „w nierównej walce z najeźdźcą hitlerowskim”, bojowniczek i bojowników żydowskich organizacji bojowych.

Prowadzący: Karolina Jakoweńko i Piotr Jakoweńko z fundacji Brama Cukermana.

Wstęp wolny

Spotkanie „Nie damy się wysiedlić” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Partner honorowy wydarzenia: Prezydent Miasta Sosnowiec, Muzeum Getta Warszawskiego
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Brama Cukermana, I Like Zagłębie
Partnerzy projektu: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Patronat medialny: e-teatr.pl, TVP Katowice, ilikezaglebie.pl, 41-200.pl, Kurier Miejski
Wsparcie medialne: Radio Katowice