30 listopada 2022, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 

Jest czas pracy, czas odpoczynku i czas zadumy. Jest też czas radości, w którym otrzymuje się nagrodę za to co robiło się przez lata z potrzeby serca, ludzkiej przyzwoitości i szacunku do przeszłości.

Tak właśnie się stało 30 listopada 2022 r., kiedy to Fundacja Brama Cukermana, otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Doceniono nas za  ratowanie „pamięci pogranicza z czasów mroku”, czyli przede wszystkim uratowanie prywatnego domu modlitwy Nuchima Cukiermana, a także za realizowaną od 14 lat działalność edukacyjną i wydawniczą – podtrzymywanie pamięci o społeczności żydowskiej z Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. To jedna z najważniejszych nagród, którą można otrzymać w Polsce za tego rodzaju działalność.

Nie było by tej nagrody gdyby nie założyciele Fundacji – Karolina i Piotr Jakoweńko, którzy z potrzeby “zachowania tego co z dawnego bytu pochodzi” postanowili uratować historyczny żydowski dom modlitwy wynajmując go jako mieszkanie. Dalej historia toczyła raz pod górkę, raz z górki. Dziś Fundację Brama Cukermana tworzy zgrany zespół: Karolina i Piotr Jakoweńko, Grzegorz Onyszko, Andrzej-Anszel Ciepiał, dr Aleksandra Namysło, Tomek Grząślewicz oraz Dariusz Walerjański.

Dla nas, jako członków naszej Fundacji, ważny jest Czas, który jak mawiają filozofowie jest jakby rzeką wypadków i strumieniem gwałtowanym. Wszystko bowiem zaledwie się okazało, już zostało porwane i już co innego się okazuje, a co innego zniknie.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przez te 14 lat nas wspierali, pomagali i sympatyzowali z nami, przyczyniając się do tego, aby Fundacja otrzymała tą prestiżową nagrodę. Zostańcie z nami i naszą wspólną historią.

Film z ceremonii: https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/533298821714570

fot. Muzeum POLIN