babiniec plakat-face-final

Od maja tego roku spotykałyśmy się rozmawiając i eksplorując temat bolesny i poprzez kobiece połączenia bardzo bliski – losy przedwojennych żydowskich mieszkanek Będzina. Spróbowałyśmy poznać świat i życie, które utraciły, ludzi, którzy byli dla nich ważni, sztukę, którą się otaczały, marzenia i doświadczenia, którymi się dzieliły i które ukrywały, ich rozterki, wybory oraz tragedię, która przypadła im wraz z wielką Zagładą Żydów w trakcie tej największej i najdotkliwszej II wojny światowej.
Bohaterkami naszych spotkań były: Dora Diamant, Chajka Klinger, Cyrla Szajn, Rachela Olewski-Zelmanowicz, Dora Reym, Helena Warszawska. Wypełniłyśmy nimi i sobą dawny żydowski dom modlitwy w Bramie Cukermana. Stał się on na chwilę naszym wspólnym domem światów.

W różnorodny sposób pracowałyśmy nad relacją z tymi kobietami podczas warsztatów z artystkami: Patrycją Dołowy, Moniką Drożyńską, Dorotą Hadrian, Natalią Romik, Agą Szreder, Alicją Wysocką, Marią Janicką i Anką Natalicz.

Z częścią rezultatów warsztatów pragniemy się podzielić już w nadchodzącą niedzielę.
Dlatego serdecznie zapraszamy na finał Babińca, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o 18:00. Spotkanie rozpoczniemy w Bramie Cukermana. Potem przejdziemy się wspólnie do kilku miejsc związanych z naszymi bohaterkami i opowiemy o nich własnymi słowami. Spacer odbędzie się między godziną 19.30 – 21:00.

Spacer, wystawa i publikacja, która powstaje, a której premiera odbędzie się późną jesienią tego roku mają na celu upowszechnienie i utrwalenie wiedzy na temat dawnych żydowskich mieszkanek Będzina.

Nasz babiniec to mieszkanki, artystki, animatorki :
Klaudia Dąbrowiecka, Patrycja Dołowy, Monika Drożyńska, Iza Grauman, Dorota Hadrian, Anna Harciarek,Karolina Jakoweńko, Helena Jakoweńko, Maria Janicka, Marta Kadrys, Renata Korzeniecka, Katarzyna Krzan, Ania i Zuza Krzan, Teresa Koziel, Nadia Łuszczki, Urszula Mikoś, Anka Natalicz, Anna Orawiec, Natalia Romik, Karolina Rojek, Anna Staszewska, Lidia Stefek, Małgorzata Stępień, Aga Szreder, Gosia Śląska, Izabela Tumas, Weronika Urgacz, Dorota Wiewióra, Alicja Wysocka, Anna Zielińska, Lila i Michaś.

Kuratoki: Iza Grauman&Karolina Jakoweńko
Grafika: Kasia Goczoł

Podziękowania dla Andrzeja Ciepała za oprowadzanie, wsparcie merytoryczne i jego galerię postaci.
Podziękowania dla Joanny Rajkowskiej, Krzysztofa Kopczyńskiego, Miry Reym Binford, Diany Gruendlinger, Jolanty Cyganek, Michała Sobelmana, Avihu Ronena, Arie Olewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.