Zapraszamy na wykład w ramach cyklu spotkań “SZUL – dom spotkań i nauki”:
 
“Cwi Duński – bohater ruchu oporu”
Autor wykładu Tomasz Grząślewicz
 
*21 maja (sobota), g. 17.00
Będzin, al. H. Kołłątaja 24/28
Siedziba fundacji Brama Cukermana
 
CWI DUŃSKI
Miał niespełna 21 lat, gdy zginął po torturach w gestapowskim więzieniu. Wcześniej przez wiele miesięcy udawało mu się wyprowadzać w pole Niemców i żydowską milicję, która poszukiwała go za śmiałą działalność w podziemiu. W rodzinnym Sosnowcu wraz z garstką towarzyszy z organizacji Haszomer Hacair drukował gazety i odezwy, rozklejał ogłoszenia wzywające Żydów do oporu, a nawet usiłował przeprowadzić zamach na samego Mojżesza Merina.
Historia Cwiego Duńskiego to opowieść o tragicznym losie pokolenia żydowskiej młodzieży z Zagłębia Dąbrowskiego, która przed wojną aktywnie działała w ruchu pionierów, przygotowując się do wyjazdu do Palestyny. Większość z nich nigdy nie zobaczyła Eretz Israel, kończąc życie w krematoriach Auschwitz-Birkenau lub obozach pracy przymusowej.
 
*Na wykład i prezentację o Cwim Duńskim i żydowskim ruchu oporu w Zagłębiu zaprasza Tomek Grząślewicz – tłumacz języka angielskiego i regionalista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dziennikarz „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” i redaktor portalu „I Like Zagłębie”. Organizator spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.
Jest współautorem publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu” (2018) i „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021). Wziął udział w realizacji filmu „(Nie”)zapomniani: Historia sosnowieckiej społeczności żydowskiej” (2022) oraz projektu Fundacji Brama Cukermana pt. „Pamięć pogranicza” (2022). Prowadził także audycję muzyczną na antenie radia Zagłębie FM. Jego główne obszary zainteresowania w zakresie regionalnym to wczesne dzieje Sosnowca, historia społeczności żydowskiej w Sosnowcu, a także literatura dotycząca Zagłębia Dąbrowskiego.
 
 
*Na wydarzenie wstęp jest bezpłatny. *Liczba miejsc ograniczona
*Ewentualne pytania: bramacukermana@gmail.com
 
Projekt “SZUL – dom spotkań i nauki” dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Śląskiego