75. rocznica zniszczenia Wielkiej Będzińskiej Synagogi

bedzin75_awers!!!!

9 września 2014

W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę zniszczenia Wielkiej Będzińskiej Synagogi. Dokładnie 9 września 1939 roku hitlerowcy podpalili największy sakralny żydowski budynek w mieście. Odbyło się to podczas święta Szabatu, kiedy to Żydzi modlili się w budynku. Pożar, oprócz synagogi, strawił dzielnicę na Górze Zamkowej. Tak zaczął się początek końca wielowiekowej historii będzińskich Żydów.

Chcemy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach. Dlatego na pamiątkę zorganizowaliśmy społeczne obchody upamiętniające tamto zdarzenie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Światowego Związku Żydów Zagłębiowskich, Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Katowicach, Konsulatu Generalnego USA, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przybyli nasi przyjaciele z całego świata, mieszkańcy miasta, uczniowie będzińskich szkół.

Obchody składały się z dwóch części:

– sesji popularnonaukowej pt. „Przywracanie pamięci o żydowskiej historii Będzina
w kontekście działań badawczych, muzealnych i edukacyjnych”, która odbyła się w II LO im. S. Wyspiańskiego (dawne żydowskie gimnazjum Fürstenberga)

– obchodów na Wzgórzu Zamkowym, pod pomnikiem upamiętniającym Wielką Będzińską Synagogę

 

synag1 synag2 synag3 synag4 synag5

Wesprzyj nas

Realizacja naszej misji jest niemożliwa bez wsparcia naszych Przyjaciół. Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne - wesprzyj nas!