75. rocznica zniszczenia Wielkiej Będzińskiej Synagogi

bedzin75_awers!!!!

9 września 2014

W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę zniszczenia Wielkiej Będzińskiej Synagogi. Dokładnie 9 września 1939 roku hitlerowcy podpalili największy sakralny żydowski budynek w mieście. Odbyło się to podczas święta Szabatu, kiedy to Żydzi modlili się w budynku. Pożar, oprócz synagogi, strawił dzielnicę na Górze Zamkowej. Tak zaczął się początek końca wielowiekowej historii będzińskich Żydów.

Chcemy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach. Dlatego na pamiątkę zorganizowaliśmy społeczne obchody upamiętniające tamto zdarzenie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Światowego Związku Żydów Zagłębiowskich, Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Katowicach, Konsulatu Generalnego USA, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przybyli nasi przyjaciele z całego świata, mieszkańcy miasta, uczniowie będzińskich szkół.

Obchody składały się z dwóch części:

– sesji popularnonaukowej pt. „Przywracanie pamięci o żydowskiej historii Będzina
w kontekście działań badawczych, muzealnych i edukacyjnych”, która odbyła się w II LO im. S. Wyspiańskiego (dawne żydowskie gimnazjum Fürstenberga)

– obchodów na Wzgórzu Zamkowym, pod pomnikiem upamiętniającym Wielką Będzińską Synagogę

 

synag1 synag2 synag3 synag4 synag5

Wesprzyj nas / Support us

Realizacja naszej misji nie jest możliwa bez wsparcia naszych Przyjaciół. Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne - wesprzyj nas! / Our mission is not possible without the support of our Friends. If you think that what we do is important - support us!